wtorek, 18 marca 2014

Co ma oko do piersi, czyli garść porad położnych – cz.IWielokrotnie już wspominałam, że położne, które przyszło mi poznać czy to w szkole rodzenia, czy w szpitalu, czy też już będąc z dzidzią w domu, były mądrymi i pomocnymi kobiecinami. Sypały dobrymi radami a także potrzebnymi informacjami jak z rękawa. Wiele z tych informacji już zapomniałam, jednak niektóre szczęśliwie spisałam i tutaj je dla Was przytaczam, pogrupowawszy w kategorie, choć w ramach kategorii panuje niezły chaos – po prostu nie modyfikowałam ich prawie wcale, tylko przepisałam je wprost z zeszytu, w którym notowałam co nieco:

Odrobina formalności po porodzie:

1). Najczęściej tatuś lub alternatywnie jakiś człek upoważniony zgłasza fakt urodzenia się potomka do Urzędu Stanu Cywilnego w celu jego rejestracji; ma na to 14 dni od dnia urodzenia maleństwa. Potwierdzenie daty i miejsca narodzin, potrzebne do zgłoszenia, wystawia lekarz, położna lub zakład opieki zdrowotnej. USC sporządza w zamian za zgłoszenie akt urodzenia dziecka (3 odpisy). Urząd składa też wniosek do właściwego ministra o nadanie dziecku numeru PESEL. Aby otrzymać ten numer, trza zgłosić się z dowodem osobistym do urzędu i przedłożyć alternatywnie odpis aktu małżeństwa rodziców lub też odpis aktu urodzenia dziecka albo jego książeczkę zdrowia. Na jednym z tych dokumentów (w naszym przypadku był to akt urodzenia) urzędnik wpisze PESEL.

UWAGA! U nas wymagano numeru PESEL do starania się o Becikowe, nie warto więc zwlekać z formalnościami, jeśli Wam na Becikowym zależy (choć chyba nie jest to konieczny warunek, zgodnie z przepisami…).

Póki nie macie PESEL-u dzidziusia, w razie draki (czytaj: potrzeby) podaje się PESEL matuli.

Zdrowie i higiena dzidziusia I

1). Po 21 dniach od urodzenia dziecka trzeba umówić się na pierwszą wizytę lekarską, podczas której bobasa nam zmierzą, zważą, ocenią jego stan ogólny, ewentualnie wystawią skierowanie do specjalisty/ów, np. na USG bioderek, które robi się zazwyczaj przed ukończeniem przez dziecko 6 tygodni.

2). Druga wizyta lekarska ma mieć miejsce po ukończeniu przez dziecko 6 tygodni – podczas tej wizyty będą na Was czyhać, aby zaszczepić Wam dziecko na: WZW typu B (druga dawka), BŁONICY, TĘŻCOWI, KRZTUŚCOWI (pierwsza dawka), HAEMOPHILUS INFLUENZAE typu b (pierwsza dawka).
P.S. Moja mała była szczepiona także przeciw polio, gdyż nieświadomi jeszcze wtedy „dobrodziejstwa” szczepień, szczególnie skojarzonych, wybraliśmy szczepionkę Infanrix IPV+Hib.

3).Jeśli karmimy naturalnie to od początku podajemy dziecku wit. D a od 8 doby życia (UWAGA! Ważne! Dzień urodzenia dziecka to zerowa doba, czyli pierwsza doba to dzień po narodzinach) podajemy dodatkowo wit. K do ukończenia przez dziecko 3 miesiąca życia; wtedy rezygnujemy z wit. K a zostawiamy wit. D do ukończenia przez dziecko 3 roku życia. Potem warto podawać tran.

4). W razie kolki:

- mama karmiąca naturalnie odciąga laktatorem 15 ml mleka żeby noworodek nie jadł pokarmu I fazy, który może działać wzdymająco

- mama ma nie przesadzać ze spożywaniem mleka krowiego i jego przetworów – ograniczając się do kubka jogurtu dziennie matka nie umrze (gwarantuję!) – można zrobić eksperyment: jeśli kolki powoduje mleko krowie spożywane przez mamę karmiącą to po kilku dniach od jego całkowitego odstawienia w jej diecie kolki powinny się zmniejszyć lub zniknąć

- można ratować dziecię podając mu np.: Spascupreel S – ½ czopka do 6 miesiąca życia lubViburcol-1 czopek dziennie lub/i Infacol – zawiesina (te dwa pierwsze to leki homeopatyczne, więc nie moja bajka, natomiast eksperymentowałam z preparatami typu Infacol, ale o walce, czy nawet wojnie z kolkami jeszcze będzie w odrębnym poście)

5). W razie katarku zalecana jest sól fizjologiczna + aspiratorek; położne chwaliły też preparat do noska Disnemar

6). Jeśli dziecko śpi dłużej niż 3, 4 czy nawet 5 godzin – nie szarpać go i nie budzić, gdyż do 6 godzin może śmiało spać bez jedzenia! Przeżyje na pewno!

7). Nie wychodzimy na spacer z dzieckiem przy temperaturze poniżej -5 stopni Celsjusza oraz przy wietrze

8). Do piątej doby życia następuje fizjologiczna utrata wagi dziecka

9). Prawidłowy przyrost wagi w pierwszych 3 miesiącach życia dziecka to ok. 700-1000 gr na miesiąc, potem 500 gr na miesiąc

10) Najrzadziej uczulają wilgotne chusteczki Hipp (nie współpracuję z firmą Hipp – przysięgam! to położne tak mówiły, choć muszę potwierdzić, bo wypróbowałam)

11) Jeśli dziecięciu ropieją oczka – należy przemywać je herbatą przed karmieniem piersią, bo bakterie mogą sobie przejść spokojnie na piersi i doprowadzić do ich stanu zapalnego (no przyznam, że sama to bym na to nie wpadła!)
Cdn.
UA-48159015-1