piątek, 21 marca 2014

Położniczych tipsów dla mam noworodków ciąg dalszyZdrowie i higiena dzidziusia II

1). Twarz dziecka myjemy przez pierwszy miesiąc jego życia wodą przegotowaną;  wargi sromowe również.

2). Jeśli dziecko ma obrzęk piersi (tak, tak, może to mieć miejsce zarówno u dziewczynek, jak i u chłopców  i nie jest to powód do niepokoju, gdyż jego przyczyną są zmiany hormonalne związane z  wewnątrzmacicznym przejściem estrogenów z organizmu matki do płodu) można dziecku robić okłady z rumianku.

3). W przypadku wystąpienia u dziecka pleśniawek - przemywamy je 3xdziennie Aftinem.

4). Jak zaś sprawdzić czy nalot w buzi dziecka to pleśniawki? Otóż jeśli biały nalot na języku da się zebrać gazikiem z woda przegotowaną to to nie są pleśniawki. Ot, tyle:) I taki nalot nie będący pleśniawką wystarczy czasem przemyć gazikiem nasączonym wodą przegotowaną.

5). Potówki przemywać gazikiem nasączonym wodą przegotowaną, w gorszych przypadkach można zastosować Sudocrem.

6). Położna zalecała stosowanie do kąpieli emulsji Oilatum a do mycia żelu Oilatum, a po kilku tygodniach ewentualnie mydła tej firmy.

7). Dziecko po kąpieli nie trzeć, tylko delikatnie przyłożyć ręcznik w celu osuszenia malucha.

8). Przebarwień płaskich (naczyniaków) występujących najczęściej na buzi, szyi czy pleckach się nie leczy (najczęściej nie stanowią one zagrożenia, choć oczywiście, jeśli dzieje się coś niepokojącego np. zmiana ulega szybkiemu powiększeniu, zmienia kolor, tworzy się na niej rana itp., należy wtedy skonsultować się z lekarzem).

9). Jak rozpoznać czy żółtaczka jest fizjologiczna? Otóż przy tego typu żółtaczce zażółcenie ustępuje w stronę twarzy (tzn. zabarwienie twarzy ustępuje na końcu). Gdy jednak rączki i nóżki są bardziej żółte od reszty należy  zgłosić się do lekarza – ten pewnie każe skontrolować poziom bilirubiny.

10). Linomag stosować profilaktycznie przeciw odparzeniom - nakładać tylko w okolicach pośladków, a nie w pachwinach, w pachwinach smarować lekko oliwką.

11). Sudocrem stosować zaś tylko leczniczo a nie profilaktycznie bo może odparzać wargi sromowe.

12). W celu leczenia krostek czy odparzeń można używać Sudocremu, rumianku lub/i nadmanganianu potasu.

13). Biegunka u dziecka karmionego piersią bywa czasami skutkiem przyjmowania żelaza przez mamę (choć rozpoznać biegunkę u maluszka karmionego naturalnie jest mega trudno, ale o kupkach będzie kiedy indziej, bo to temat rzeka...tak, tak przyszłe mamusie, nawet jeśli temat kupki był dla Was dotąd tematem tabu, gwarantuję, że z momentem urodzenia się dziecka będziecie nie tylko zajmować się tematem, ale niejednokrotnie go zgłębiać!:))

14). Jeśli nie chcesz, aby Twoje dziecko przelewało Ci się przez ręce – nie pij więcej niż jedną melisę dziennie!

Zdrowie i higiena mamusi

1). Aby przyspieszyć gojenie krocza po porodzie można przemywać je Altacetem – 1 tabletka rozpuszczona w ½ szklanki przegotowanej wody.

2). Podrażnione brodawki można smarować oliwką np. z serii Nivea Baby lub też z Hipp-a z olejkiem migdałowym (osobiście używałam bardzo fajnej maści Maltan, choć poza przesuszeniem i lekkim podrażnieniem nie miałam większych przebojów z brodawkami – może dlatego, że przez pierwsze tygodnie karmiłam przez kapturki). W każdym razie warto też zwrócić uwagę czy to, czym chcecie smarować brodawki trzeba zmywać przed każdym karmieniem czy nie. W pierwszych tygodniach życia dzidzia je bardzo często, więc konieczność zmywania może być uciążliwa.

3). Podczas pierwszych dni laktacji stosować rozbite liście kapusty na obrzęknięte często piersi (po 28 dniach powinna nastąpić stabilizacja ilości pokarmu w piersiach, choć na pełną stabilizację trzeba poczekać nawet z 6 tygodni)

4). Po 6 tygodniach od porodu mamusie grzecznie udają się do ginekologa w celu oceny przebiegu połogu.

5). Po zakończeniu połogu mamy mogą zaszczepić się przeciw grypie (mnie osobiście ginka odwiodła od tego pomysłu, twierdząc, że dzieci w pierwszym roku życia otrzymują tyle szczepień, że nie jest wskazane, abym jeszcze poprzez karmienie piersią przekazywała dziecku świństwa występujące w szczepionce przeciw grypie, takie jak np. tiomersal; muszę dodać, że ginka jest sama obciążona neurologicznie, a jej mąż jest neurologiem, myślę więc, że z tematem szczepionek i ewentualnych powikłań jest za pan brat).

Co zanotowałam to Wam przekazałam. 
Amen.
UA-48159015-1