wtorek, 6 maja 2014

Mleko mamy w kawie taty!

Chciałam podzielić się pewną ciekawostką na temat karmienia piersią. Czy wiecie, że są kraje, w których piersią karmi się nie tylko dwa czy trzy lata, ale nawet... do czasu kiedy dzieci idą do szkoły? I nie są to najbiedniejsze kraje afrykańskie (myślałam, że to tam karmi się piersią najdłużej), ale Mongolia. Funkcjonuje tam powiedzenie, że dzieci karmione mlekiem kobiecym będą najlepszymi zapaśnikami. Dodam, że w Mongolii sportem narodowym są właśnie zapasy.
Mongolia to kraj wyjątkowo łaskawy dla karmiących naturalnie mam. Po pierwsze, nie trzeba się ukrywać po kątach, kiedy chcesz po prostu nakarmić swoje dziecko. Widok nagiej piersi rodzi tylko pozytywne reakcje i serdeczny uśmiech na twarzach przechodniów, tudzież wyciągnięty do góry kciuk, świadczący o poparciu dla karmienia naturalnego.
Po drugie, nikt nie wybucha szyderczym śmiechem na widok karmionego - dajmy na to - trzylatka. Wprost przeciwnie, mamy zachęcane są dosłownie przez wszystkich wokół do jak najdłuższego dzielenia się mlekiem.
I po trzecie - jako że karmienie piersią jest niezwykle doceniane i popularne, wręcz istnieje tam kult dla takiego sposobu karmienia, mamy mają gdzie się udać po poradę w razie problemów. Babki, ciotki, kuzynki itd., które przechwalają się ile dzieci wykarmiły, chętnie udzielą dobrych rad.
Mleko mamy traktowane jest jak lek na całe zło. Niemal w każdej problematycznej sytuacji, w której znalazło się dziecko, podaje się mu mleko, np. kiedy bije się z kolegą, aby odwrócić jego uwagę mama zachęca go do ssania piersi. W każdej sytuacji, w której maluch płacze - rozwiązanie jest tylko jedno - podanie mleka z piersi.
Jednak to, co zadziwiło mnie najbardziej to fakt, że z mleka kobiecego mogą korzystać nie tylko dzieci, ale cała rodzina i nie tylko. Zdarza się, że odciągnięte mleko zostawione przez mamę w lodówce, znika szybciej niż powinno, a odnaleźć je można np. w kawie męża lub sąsiada...:)
Jeśli chcecie przeczytać o innych ciekawych aspektach karmienia piersią, zachęcam do wejścia na stronę: http://www.karmienie-piersia.win.pl/aktualnosci
Można na niej znaleźć wszelakie informacje, od medycznych, do historycznych i obyczajowych, związanych z ww. tematem.
A o tym, jak oduczyłam moje uwielbiające-ssać-pierś-mamy-dziecię karmienia - już w następnym poście:)
UA-48159015-1